Magdalena
Nastavuji zrcadlo v otázkách etiky a osobního růstu, vedoucího k sebepřijetí a uzdravení vztahů, duše i těla. Pomáhám porozumět zákonitostem života a nalézat v sobě schopnost a sílu přijímat situace a změny, které sebou život přináší.
Hledat a pochopit momenty ve kterých jsme se ztratili a přijali cizí pravdy, které nesouzní s naší duší. … více

Dvacet let jsem se pohybovala v oblasti reklamy a ženské krásy, z toho čtrnáct let jako vizážistka.
Stále více jsem si uvědomovala, jak může laskavý přístup a pár tahů štětcem změnit pohled ženy na sebe, svůj život i přístup k němu.

Stovky otevřených zpovědí a životních příběhů, mi pomohli vnímat způsoby myšlení i vidění světa očima žen a udělat si jasný obrázek o běžném náhledu na život a vztahy.

Toto poznání ucelilo můj pohled na vnější a vnitřní krásu ženy a prohloubilo jeho terapeutický efekt, který přirozeným způsobem pomáhá vnímat a přijímat sebe samé, takové jaké jsme.

Těžká životní období ve mně vždy probouzela hlubší otázky, na které jsem chtěla znát odpovědi. S rozpadem rodiny přišla další mnohá PROČ?!
Poctivé hledání přineslo nejen nečekané odpovědi, ale i PROZŘENÍ.
Duchovní nadhled, vhledy, obrazy a jednoduchá, srozumitelná poznání o sobě, životě, jeho principech a přirozeném řádu v nás.

Následovaly roky konzultací, seminářů, přednášek psychologie, studia ezoterních pramenů, filosofických i alternativních směrů a vyciťování zda vůbec, či na jakém principu je položena jejich nosná myšlenka a kam až sahá.
Další zkušenosti a přijetí podstaty poznaného, prohloubilo mou schopnost vnímat ženskou krásu, ženskost, partnerství a vztahy v širších souvislostech.

Rozvoj lidského Ducha, bylo logickým vyústěním mé další životní cesty a pomyslným uzavřením kruhu v pohledu na krásu člověka.…schovat

Magdalena

Osobní konzultace

Semináře

KONZULTACE KRÁSY

více …

KONZULTACE

více …

ŽENSKÝ KRUH

více …

ŽIVÉ ODRAZY

více …

Konzultace krásy

Doba trvání: 2 hodiny cena: 2 500,- Kč/ osoba

Make-up konzultace je ideální v čase, kdy cítíte potřebu změny. Je to možnost vidět se jinak a udělat první či další krok ve Vaší transformaci.

Průběh:
– úvodní rozhovor
– úprava obočí (ideální před konzultací co nejdéle neupravovat tvar)
– líčení komentované jazykem symboliky
– konzultace Vaší kosmetické výbavy a doporučení
– závěrečný náhled a další možnosti

Osobní konzultace

 

Jednoduchými otázkami /na které si není vždy jednoduché odpovědět/, dávám prostor k hledání a přijetí momentů ve kterých jste se ztratili a přijali cizí pravdy, které s Vámi nerezonují.
Sami nacházíte původ nemocného vztahu k sobě a okolí, které jsou zdrojem současných problémů a nemocí, z nichž budeme vycházet.

Váším aktivním přístupem otevíráte vnitřní dialog, který skrze nově nahlížené životní situace léčí duši i tělo do větší hloubky v minulosti. Uvolňujete stará niterná zranění a tím se osvobozujete od zastaralých forem myšlení, které Vám nedovolí činit nové kroky v konkrétních oblastech života.

Máte pocit, že máte vše a přesto Vám něco chybí? Že Vám doma nerozumí a Vy nerozumíte jim? Život Vás vlastně nebaví, protože jste již vše poznali, víte jak se věci mají a problém mají ti druzí… co s tím?

Cítíte potřebu něco změnit či začít jinde a činak? Opakují se Vám stejné situace? Bojíte se udělat nový krok? Zapadli jste do rutiny všedních dnů a život Vám nedává smysl? Nevidíte kde je problém?

Chcete svůj život změnit tak, aby Vás opět těšil a naplňoval? Abyste nalezli jeho další naplňující rozměr?

Nabízím svůj vhled k nalezení cesty, kterou jsem sama prošla a o které vím, že funguje.
Rozhodnutí a první krok, je vždy na Vás.

Párové konzultace

 

Uzdravování vztahů vychází vždy z primárního, zdravého vztahu sám k sobě.
Komplikované vztahy v rodině a partnerství v soukromé i pracovní sféře, jsou tedy odrazem různých vnímání realit, nikoli reality samotné. V partnerství s druhým člověkem jde především o schopnost, tyto rozdíly otevřeně vykomunikovat.

Nacházet společný jazyk skrze učení se lásce a respektu k sobě i druhému, je přirozená cesta, která otevírá další životní náboj a možnosti s ním přicházející.

Sami hledáte cestu ke spolupráci a tvorbě, v krajním případě odloučení či ukončení vztahu v respektu, na jehož základě stavíte Váš další harmonický vývoj a nové, již zdravé vztahy.
Na Vaší cestě jsem pozorovatelem a tím, kdo nastavuje zrcadlo v místech, kde jste se navzájem ztratili.

Informace a objednání ke konzultacím na tel. čísle: 603 231 929

Škola líčení

 

Doba trvání: Individuální cena: individuální

Škola líčení komentovaná krok po kroku.
Líčíte se sama pod mým vedením.
Rozsah a délku domlouváme dle individuální potřeby.

Tuto službu je možné rezervovat na základě předchozího absolvování „Make-up konzultace“ či „Ženského kruhu“.

Živé odrazy

4-8 žen (sudý počet)

Sobota: 15.9. 2018 / 9:00 – 18:00 hodincena: 2 000,- Kč/ osoba

Síla podvědomí se vždy nějakým způsobem projevuje v našem chování a pod vrstvou naučených gest a stereotypů se může, stejně jako pod make-upem, skrývat daleko více, než se zdá.

Make-up a líčení je v zde především nástrojem a cestou, nikoli pouhým cílem. Jste si se ženou ve Vaší dvojici navzájem živým plátnem i zrcadlem. Pracujeme s doteky, rozvíjíme cítění, komunikaci i techniku líčení.

Tento seminář je pro dvojice / maminky s dcerou, sestry, kamarádky či kolegyně/, které chtějí rozvíjet svou intuici a vztahy. Ve své podstatě je velmi intimní záležitostí a dovednost líčení je zde rozvinuta skrze hlubšího propojení se v kruhu.

– v průběhu dne probíhá diskuse vyplývající z přirozeně vzniklých situací a témat
– součástí je pauza na oběd

Na seminář je třeba se telefonicky či zasláním zprávy přihlásit a rezervovat si místo.

Ženský kruh

Termín: 22.9. 2018 / 9:00 – 18:00 hcena: 1 500,- Kč

 

Každá jsme jiná, každá řešíme v různém čase různá témata, žijeme v různých prostředích a máme rozmanité předpoklady i možnosti. Sdílení v kruhu vynáší na povrch otázky, které Vás trápí, které je třeba zpracovat a nechat odejít. Různé náhledy na stejné zkušenosti pomáhají k přehodnocení a uvolnění starých sporů a křivd. Vnáší harmonii do života i vztahů.

Svět krásy, kult mládí, sexu a dokonalosti všude kolem nás. Jaký vliv má dnešní doba, časopisy, reklama, média, trendy a naše „vzory“ vliv na nás a co to vnáší do našich myslí a životů? Co to v nás vyvolává a kam nás to žene? Jak běžně fungujeme a jak se nenápadně posouvají naše i obecné hranice? Jak se to odráží v našich domovech a partnerstvích?

Co nás trápí v otázkách krásy a sebepřijetí?
Co bychom na sobě rády změnily a proč? Jaký pohled na svět ženské krásy a její důležitost jsme přijaly za své? Jak se s nadhledem orientovat v nepřeberném množství kosmetiky, rad a informací kolem nás?

Co znamená mateřská láska, kde je zdravá hranice oddělující lásku opičí? Co přenášíme na své děti a jak si to přebírají? Kde končí naše a začíná jejich zodpovědnost za to, co prožíváme?

Zkušenost, jakou si přišla naše duše udělat a témata, která si vybrala ke zpracování, se odráží v našem vnějším projevu chování i ve fyzickém těle.
Dávná, skrytá zranění a nepochopení nahradila zcela přirozený vnitřní řád v nás chaosem.

V semináři vyjdeme z témat a potřeb, konkrétní skupiny.

Na seminář je třeba se telefonicky či zasláním zprávy přihlásit a rezervovat si místo.

 

Termíny seminářů a akcí

Cítit se KRÁSNA v KAŽDÉM VĚKU

6.6. 2018 15:00
Přednáška v komunitním centru pro aktivní seniory Právě teď

ŽENSKÝ KRUH

22.9. 2018 09:00 – 18:00

ŽIVÉ ODRAZY

15.9. 2018 09:00 – 18:00

Make-up konzultace

tehdy a tehdy

 

Osobní konzultace

tehdy a tehdy

Nevím, která konkrétní situace ve mě vyvolala potřebu zamyslet se na toto téma, ale v každém případě jsem přemýšlela o tom, jak je možné, že se někteří lidé i přes na vysoké IQ, výrazné EQ a kvalitní vzdělání, chovají v různých situacích tak, jak se chovají.

Ženský kruh

tehdy a tehdy

Ženský kruh

22.9. 2018 / sobota 9:00 – 18:00 h
Cena: 1 500,-Kč

Škola líčení

tehdy a tehdy

Nepamatuji se, jaká situace ve mě vyvolala potřebu zamyslet se na toto téma, ale v každém případě jsem přemýšlela o tom, jak je možné, že se někteří lidé i přes na vysoké IQ, výrazné EQ a kvalitní vzdělání, chovají v různých situacích tak, jak se chovají.

 

„Pár slov“

Tereza KOSTKOVÁ

Kateřina BROŽOVÁ

Simona SZTULOVÁ

Blog

Úvodní slovo

více …

Láska

více …

Duchovní inteligence

více …

Další téma

více …

Poděkování

Děkuji svým duchovním učitelům, skrze, které jsem postupně odhalovala hlubší poznání života v Lásce.

Monice za uvedení do světa za oponou nevědomosti a Vladimírovi za prohlubování a zušlechťování již nabytého vědomí.

Děkuji za pevné názory, kterým jsem z Vaší strany čelila a v hloubi duše konfrontovala s pravdami mého dosavadního vědění.
Za často bolestivá poznání pravd o sobě samé i svých nejbližších, o našich životech, svých názorech a postojích, které se díky Vaší laskavosti a pevnosti, mohli v čase začít hojit a měnit.

S Láskou děkuji i svým dalším učitelům v podobě mých předků, rodičů, sester, životních i pracovních partnerů, dětí, přátel i kolegů, skrze které jsem měla možnost do hloubky procítit a časem pochopit, co Láska je a co není.

Věřím, že Bůh je v podobě Lásky součástí každého z nás.
Že jsme mu nejblíže, když milujeme a že je nám nejvzdálenější, když se za něj v nevědomosti, ve formě pýchy a arogance, považujeme.

Názory a zamyšlení, která zde najdete, vychází z mé víry v Boha /Pravdu, Lásku, Vyšší princip, Ducha, Životní energii … jakkoliv je pro Vás přijatelné/, mých osobních zkušeností, duchovních poznání, vhledů a z nich rozvíjejícího se vnímání zákonitostí, od počátku zanesených v Řádu.
Má poznání vychází ze mě samotné a nesouvisí s žádnou církví ani náboženstvím.

K jejich odkrývání a pochopení základních principů, vedla dlouhá cesta a touha po dalším vědění, dává mému životu zcela jasný smysl.

Vřazení „obyčejného, každodenního“ života do toku poznaných přírodních zákonitostí, jejich žitím, vnáší do mého života přirozenou radost, chuť tvořit a poznávat nové.
V těžkých okamžicích zase odvahu a sílu svobodně se rozhodovat, oproti běžně daným zvyklostem i nepochopitelným způsobem, a obohacena o poznání jít bez pocitů křivd a zklamání svou cestou dál.

Láska

 

LÁSKU vnímám jako výchozí podstatu vesmíru, jeho vývoje a růstu.

Je nejsilnější tvořivou energií.
Jazykem, který spojuje bez ohledu na věk, pohlaví, hranice, kulturu, postavení či názory.
Přirozenou součástí života, vycházející z nás samotných.

Je to laskavost i pevná hranice, která chrání nás i druhé.

Láska má mnoho podob a forem, i mnoho záměn a náhradních závislostí.
Mylné či romantické představy o ní, nás často udržují vztazích, které nás neobohacují a přirozeně nefungují, či nás z nepochopení skutečného problému ve vztahu bezhlavě ženou do úniků a vztahů, které opakovaně troskotají či plní pouze společenskou funkci.

Chceme skutečně Lásku a její naplňující prožívání, nebo jen zdánlivý pocit, že ji máme?
Jsme naplnění Láskou či chceme po druhých, aby zaplnili naši prázdnotu?

Nekritické myšlení, zastaralé názory a stereotypy nás často udržují ve falešných představách o světě, sobě či druhých a nedovolí nám žít v lásce, radosti a naplnění.

Abychom měli možnost poznat a pochopit rozdíl skrze vlastní prožitek, procházíme „školou života“. Různými vztahy a situacemi, kde máme možnost procítit hloubku našeho poznání, učit se partnerství a rozvázat tak postupně mnohá karmická zauzlení.
Přišli jsme se učit a růst, ale neuvědomujeme si rozmanitost cest a forem poznávání života.

Ten nám občas přináší situace, ve kterých zvítězí ta netvořivá část v nás … strach, sobectví, nenávist, závist, pocit křivdy, pomstychtivost, žárlivost …… a pokud jim dovolíme se v nás rozvinout, bývá to okamžik, kdy si začneme nalhávat, omlouvat své chování a utíkat před svou zodpovědností v různých oblastech života, a tím se pomalu stavět mimo realitu. Postupně nás samotné tato vlastní slabost prostupuje, až začne zamořovat i prostředí ve kterém žijeme a tak se nenápadným způsobem šíří kolem nás.

Všechny další situace i mezní momenty, před které jsme postaveni, jsou pak ukazateli reality, kterou již vnímáme přes filtry našich dosavadních i zapomenutých zkušeností. Ty nás uzavírají do bublin svých vlastních realit a nedovolí nám vidět život takový jaký je.
Pokud si toho nejsme vědomi a průběžně se sebou nepracujeme, stávají se tyto bubliny postupně větší zátěží, která se odráží na našem psychickém i fyzickém zdraví. Jsou tak „srostlé s naší osobností“, že nejsme schopni vidět nepřirozenost a často i absurditu našeho myšlení. Zaměňujeme, abychom neviděli svůj obraz ve „špatném“ světle svého vlastního souzení.

Pokud v lenivé slepotě následujeme naše „vzory“ a jejich vzorce chování, ztrácíme schopnost vidět, cítit a poznávat PRAVDU, žít v Lásce k ní i životu.

Láska je tvořivá práce na sobě. Zodpovědnost vůči sobě i druhým. Kritické myšlení k zastaralým pravdám i novým trendům.

Láska druhého člověka nám může její sílu a čistotu myšlení připomenout, nikoli nedostatek naši vlastní Lásky a její sobecké projevy nahradit…

Silný, láskyplný partner je nejlepším lékem a ochranou před životem ve lži a nelásce. Náš nejlepší přítel a učitel. Opravdovost ve slovech i citech a síla je společně žít navzdory okolnostem, je jeho nezaměnitelným ukazatelem.
Učíme se tak vzájemně bezpodmínečné Lásce a respektu, kterým jsme se v dětství od svých rodičů málokdo naučil, protože to málokdo naučil naše rodiče….

Duchovní inteligence

Nepamatuji se, jaká situace ve mě vyvolala potřebu zamyslet se na toto téma, ale v každém případě jsem přemýšlela o tom, jak je možné, že se někteří lidé i přes vysoké IQ, výrazné EQ a kvalitní vzdělání, chovají v různých situacích tak, jak se chovají.

Říkala jsem si, že naší součástí musí být něco, co o nás vypovídá daleko víc, než se na první pohled zdá. Něco, co nás přesahuje, něco co se nedá změřit či spočítat, něco, čemu běžně nevěnujeme pozornost. To, co dělá člověka v jisté situaci lidštějším.

Po chvilce lámání si hlavy, mě napadlo spojení „Duchovní inteligence“ a začala jsem myšlenku rozvádět a tříbit. Měla jsem za to /občas se mi to stává :-)/, že jsem právě vymyslela něco převratného a přicházející myšlenky rychle zapisovala …. po chvilce psaní přišla i myšlenka, že je to tak jednoduché a logické, že už to přeci někoho muselo napadnout?! Zadala jsem do vyhledávače, po chvilce pátrání narazila na článek „Spirituální inteligence“ a fascinovaně zírala na obsah, který zcela souzněl s tím, co jsem cítila a právě zapisovala…

„Duchovní inteligenci“ bych svými slovy vyjádřila, jako hloubku lidskosti.

Jakousi míru LÁSKY v nás, skrze kterou v daném čase, sobě vlastním, osobitým způsobem myslíme, poznáváme, mluvíme a tvoříme.
Člověk žijící v Lásce, pak i ve zlomových okamžicích jedná spontánně v zájmu jednoty a celku, v souladu s nejvyšším Principem Vesmírného řádu.

Pro zvídavější duše, uvádím plnou verzi zmíněného článku:

SPIRITUÁLNÍ INTELIGENCE

Na samém počátku 20.století se stalo velkým tématem IQ (inteligence quocient-inteligenční kvocient). IQ charakterizuje schopnost, kterou používáme, řešíme-li logické nebo strategické problémy. Je označována také jako racionální inteligence.
K jejímu měření byly vyvinuty testy, které se staly prostředkem pro třídění lidí podle stupňů inteligence. Jejich výsledky by měly údajně označovat schopnosti lidí. Čím vyšší má člověk IQ, tím vyšší je podle této teorie jeho inteligence.

V polovině 90. let Daniel Goleman popularizoval výzkumy mnoha neurologů a psychologů, které ukazují, že stejnou důležitost jako IQ má i EQ (emocionel quocient-emoční kvocient ) označující emocionální inteligenci.
Díky této inteligenci jsme schopni si uvědomovat naše vlastní pocity a pocity ostatních lidí. Dává nám schopnost vcítění a soucitu, motivaci a možnost vhodně reagovat na bolest nebo nepříjemné pocity. Emocionální inteligence je základním předpokladem efektivního používání inteligence racionální. Jsou-li poškozeny ty části mozku, kterými cítíme, pak také méně účinně myslíme.

Na základě dalších, dosud nezpracovaných, vědeckých údajů je patrno, že existuje ještě třetí typ inteligence. Jestliže má být náš obraz lidské inteligence úplný, musíme vzít v úvahu také tuto inteligenci, kterou je spirituální nebo-li duchovní inteligence.
Jedná se o inteligenci, s jejíž pomocí řešíme problémy smyslu a hodnot. Inteligenci, díky které můžeme dát našim činům a našim životům širší, bohatší a smysluplnější kontext. Inteligence, která nám umožní jeden způsob jednání (či životní dráhu) vyhodnotit jako smysluplnější než nějaký jiný. Duchovní inteligence je totiž nutným základem pro efektivní fungování jak racionální, tak emocionální inteligence. Jde o naši nejvyšší inteligenci.

Ve slovníku je „duch“ označován jako „oživující či vitální princip- to, co dává fyzikálnímu organizmu život a odlišuje jej tak od jeho materiálních prvků („dech života“). Lidské bytosti jsou duchovní stvoření, protože je pohání potřeba klást „podstatné“ či „nejvyšší“ otázky jako jsou: „Proč jsem se narodil? Co je smyslem mého života? Proč bych měl jít dál když jsem unavený, deprimovaný či se cítím poražen?“
Ve skutečnosti jsme nejen poháněni, ale jako bytosti přímo definováni specificky lidskou touhou nalézt smysl života a hodnotu toho, co děláme a zakoušíme. Máme touhu vnímat svůj život v nějaké větší, smysluplné souvislosti, ať už je to rodina, společenství, fotbalový klub, naše práce, náboženské zázemí nebo svět jako takový. Toužíme po něčem, o co bychom mohli usilovat. Po něčem, co nás samotné a pouhý přítomný okamžik přesahuje. Po něčem, co dá nám a našim činům hlubší smysl.

Racionální ani emocionální inteligence, ať zvlášť nebo dohromady, nestačí k úplnému vysvětlení komplexnosti lidské inteligence a nepřeberného bohatství lidské duše a fantazie. Počítače mají vysoké IQ, vědí, co to jsou pravidla a jak je lze bezchybně provádět. Zvířata mají často vysokou emocionální inteligenci, mají smysl pro situaci, ve které právě jsou a umějí vhodně reagovat. Ale ani počítače ani zvířata se nikdy neptají, proč máme taková pravidla a situace a zda by mohla být jiná nebo lepší. Pohybují se pouze uvnitř daných hranic. Duchovní inteligence dělá z lidí tvořivé bytosti, které mohou měnit pravidla i své vlastní hranice.

Duchovní inteligence nám dává schopnost rozlišovat. Dává nám smysl pro mravnost i schopnost mírnit tuhá pravidla porozumění a soucítěním, právě tak, jako schopnost vidět, kde mají porozumění a soucit hranice. Pomocí ní se potýkáme s otázkami dobra a zla a rozvíjíme naše nerealizované možnosti- sníme, usilujeme, zvedáme se z bláta. Především touto transformační silou se duchovní inteligence liší od inteligence emocionální.
Protože duchovní inteligence působí doslova mimo mozková centra, ze sjednocujících neurologických funkcí mozku, integruje všechny typy inteligence. Teprve ona z nás dělá plně racionální a duchovní bytosti.

V ideálním případě naše tři základní inteligence pracují společně a navzájem se podporují, protože náš mozek je navržen tak, aby pracoval tímto způsobem. Nicméně každá z těchto tří inteligencí má oblast, ve které je silná, a proto mohou fungovat i zvlášť. Z toho důvodu nemusíme mít nevyhnutelně vysokou či nízkou inteligenci ve všech třech oblastech současně.
Člověk nemusí mít vysokou racionální inteligenci, nemusí mít vysokou duchovní inteligenci, ale může mít při tom vysokou inteligenci emocionální. Stejně tak může mít vysokou inteligenci racionální a může mít nízkou emocionální a duchovní, atd.

Mnoho lidí dosáhlo úrovně materiálního blaha, a přece cítí, že jim něco chybí, že chtějí něco víc. Mnozí mluví o prázdnotě „zde“, a přitom poukazují na oblast kolem srdce. To „víc“ má zřídkakdy spojitost s formálním náboženstvím. Duchovní inteligence není nutně spojena s náboženstvím a zbožnost nijak nezaručuje vysokou duchovní inteligenci. Konvenční náboženství představuje vlastně jakýsi soubor pravidel a přesvědčení vnucených z vnějšku.

Duchovní inteligence je vnitřní vrozená schopnost lidského mozku a psýché, která čerpá ze srdce samotného univerza jako ze svého nejhlubšího zdroje. Je inteligencí duše, kterou se můžeme uzdravit a díky ní dosáhnout celistvosti. Toužíme po „hlubší jednotě a společenství“, ale nalézáme k tomu jen málo zdrojů v našich bytostech svázaných egem a v symbolice či institucích naší kultury.
Inteligence spirituální spočívá v hlubší části lidského Já a je napojena na moudrost přesahující ego či vědomou mysl. Pomocí ní rozeznáváme nejen existující hodnoty, ale také tvořivě objevujeme nové. Vytváří samotnou možnost mít hodnoty. Tak předchází všechny specifické hodnoty a jakoukoliv konkrétní kulturu. Předchází všechny formy náboženského vyjádření, které může mít. Díky ní je náboženství možné, ale ona sama na něm nezávisí.

Vědci již provedli většinu základního výzkumů odhalující nervové základy duchovní inteligence v mozku, jenže převažující paradigma racionální inteligence zatlačuje další bádání svými vlastními údaji.
Začátkem 90.let americký neuropsycholog M. Persinger a později neurolog V.S.Ramachandran provedli výzkum existence tzv. „bodu Boha“ v lidském mozku. Toto centrum je umístěno v nervových spojích spánkových laloků. Jak bylo zjištěno, jsou aktivní, kdykoliv jsou zkoumané subjekty podrobeny diskusi o duchovních či náboženských tématech. „Bod Boha“ nedokazuje boží existenci, ale ukazuje, že mozek se vyvinul tak, aby mohl klást nejvyšší otázky, aby měl a využíval citlivost pro vyšší hodnoty a smysl.
Práce rakouského neurologa W.Singera z 90.let o „vazebním problému“ ukazuje, že v mozku existuje nervový proces, který je plně věnován sjednocování a vyhodnocování naší zkušenosti. Je to nervový proces, kdy doslova „svazuje“ naši zkušenost dohromady. Před tímto výzkumem vědci rozpoznávali pouze dvě formy organizace mozkových neuronů.
První formou jsou sériové neuronové spoje, které jsou základem naší racionální inteligence. Tyto spoje umožňují mozku provádět pravidla, myslet logicky-racionálně, prostě krok za krokem.
Druhou formou jsou neuronové sítě, které náhodně spojují stovky tisíc náhodně pospojovaných neuronů do jiných masivních svazků. Jsou základem emocionální inteligence, která rozpoznává obrazce a buduje struktury jednání.

Harvardský neurolog a antropolog T. Deacon nedávno publikoval práci o počátcích lidského jazyka, ve které dokazuje že jazyk je výlučně lidská, symbolická a významotvorná aktivita, která se rozvinula současně s rychlým rozvojem čelních mozkových laloků. Řečeno evolučním jazykem, jeho práce ukazuje, že jsme doslova použili duchovní inteligenci k tomu, abychom zvětšili mozek. Duchovní inteligence nás naprogramovala k tomu, abychom se stali tím, čím jsme a dává nám možnost dalšího „přeprogramování“- k růstu a transformaci, k dalšímu vývoji našeho lidského potenciálu.

Duchovní inteligenci používáme k tomu, abychom byli tvořiví. Obracíme se k ní, když potřebujeme být pružní, tvořivě spontánní, mít vizi. Používáme ji ke svým existenciálním problémům- když se cítíme ve slepé uličce, uvězněni našimi vlastními návyky a neurózami v minulosti, když se potýkáme s chorobou nebo žalem. Dává nám hluboký cit pro smysl životních zápasů. Ty naše nejtěžší existenciální problémy v životě vyvstávají mimo oblast toho, co očekáváme a důvěrně známe mimo daná pravidla.
Jedná se o pravidla, které přesahují minulou zkušenost, to, s čím umíme zacházet. Hranice mezi oblastí ve které dobře víme, co jsme a oblastí, ve které jsme ztraceni a zcela bezradní. Duchovní inteligence náš smysl pro hluboký intuitivní cit a pro smysl a hodnoty, je našim průvodcem po okraji. Je to naše svědomí.

Duchovní inteligence nám umožňuje zacelovat trhlinu mezi „já“ a těmi ostatními. Ale pouhá emocionální inteligence nám tuto průrvu nepomůže překonat. Musí přijít duchovní inteligence, abychom mohli pochopit, kdo jsme a co pro nás věci znamenají a jaký význam mají ostatní v našem vlastním světě. Pomáhá nám přerůst naše bezprostřední egocentrická já a dosáhnout hlubších vrstev, které jsou v nás ukryty a s její pomocí jsme schopni žít život v hlubší rovině smyslu.
Abychom plně ovládli naši duchovní inteligenci, je někdy nutné pohlédnout do tváře pekla, setkat se s možnostmi zoufalství, bolesti, hlubokého utrpení či ztráty a nalézt s nimi smíření. „Když se ztotožníme se ztrátou i ztráta je zakoušena bez odporu.“ říká starobylý čínský text zvaný jako Tao-te-ťing. Musíme toužit někdy až v nejhlubším nitru naší bytosti, abychom nalezli smysl, který nás osloví- příslib něčeho nového, čistého, oživujícího.
Pak můžeme nalézt to, po čem toužíme a podělit se o plody našeho tvůrčího objevu s ostatními. Židovský mystik rabbi A. Heschel řekl: „Jsme blíže k Bohu, když se ptáme, než když si myslíme, že známe odpovědi.“ A B. Pascal napsal jménem Boha: „Nehledali byste mne, kdybyste mne už nenalezli.“

Zpracováno dle: Danah Zohar, Ian Marshall- Spirituální inteligence

Další téma

… téma se zpracovává.

Kontakt

Magdalena Soušková
Salon Be Lovely
Kolowratský palác
Na Příkopě 17
Praha 1
  +420 603 231 929
  magdalena@umenikrasy.cz